MENÜ

Fx gyűjtések

KEZDŐLAP > INDIKÁTOROK > MACD

MACD indikátor

Moving Average Convergence Divergence

Trendváltozás jelzésére és a trend irányának meghatározására használható.

 

Az indikátort Gerald Appel fejlesztette ki. A MACD a mozgóátlagokat használja, melyek utólagos jelzőszámok, de trendkövető tulajdonsággal bírnak. Általában a trend felismerése után a trend megerősítésére használjuk. Az eljárás két exponenciális mozgóátlagot használ (12 és 26 naposat) a túlvett és túladott szintek meghatározására. Nincs felső és alsó korlát csak egy nulla vonal, amely körül a grafikonok ingadoznak.

 

Mit mutat?

A MACD trend változását mutatja, valamint a változás irányát jelzi, ennek segítségével határozza meg a vételi és eladási jelzéseket, valamint a túlvett és a túladott szinteket.

Az MACD gyakorlatilag két exponenciális mozgóátlag százalékosan vett különbsége, azaz egy hosszabb és egy rövidebb periódusú mozgóátlagra van szüksége a függvénynek. Az MACD "0" fölé emelkedik akkor, amikor a rövidebb periódusú mozgóátlag a hosszabb periódusú mozgóátlag fölé kerül, ami vételi jelként értelmezhető. Ez persze fordítva is igaz, vagyis amikor a rövidebb periódusú mozgóátlag a hosszabb periódusú mozgóátlag alá kerül, akkor az MACD értéke "0" alatti lesz, és ez jelzi az eladást.

A még jobb használhatóság kedvéért a függvény berajzolja az MACD exponenciális mozgóátlagát is. Ezt nevezzük az MACD szignál vonalának, vagy jelzővonalának. A szignál vonal még pontosabb jelzést ad a vételi és eladási szintek meghatározásához.

 

Hogyan használjuk?

Az MACD használata során három féle módon tudjuk értelmezni a vételi és az eladási jelzéseket:

1. Az MACD keresztezi a szignál vonalat
Ez a legegyszerűbb módszer, aminél csak azt kell figyelni, hogy az MACD mikor keresztezni a jelzővonalat, illetve mikor megy "0" fölé, vagy alá. Vételi jelzést akkor mutat a függvény, amikor az MACD alulról átszeli a szignál vonalat, vagy pedig "0" fölé kerül. Eladási jelet pedig akkor kaphatunk, ha az MACD vonal a szignál vonal alá, vagy pedig a "0" érték alá csökken.

Annál erősebb az eladási jelzés, minél magasabban metszi a két vonal egymást a "0" fölött. Ez persze fordítva is igaz, vagyis annál erősebb a vételi jel, minél alacsonyabban van a metszéspont a "0" alatt.

2. Túlvett és túladott szintek
Szintén használható a túlvett és túladott szintek meghatározásához az MACD függvény. Amikor ugyanis a rövidebb periódusú mozgóátlag jóval magasabbra emelkedik, mint a hosszabb periódusú, vagyis az árfolyam magasra szökik, akkor az MACD is növekedni kezd, és azt jelzi, hogy hamarosan visszatér az árfolyam egy reálisabb szintre.

3. Konvergenciák és divergenciák
Negatív divergenciának, vagy bearish divergenciának nevezik azt az esetet, amikor az MACD vonala folyamatosan csökken, és egyre alacsonyabb szintekre kerül, miközben a részvény árfolyama nem állít fel újabb mélypontokat.

Ennek analógiájára pozitív, vagy bullish divergenciáról beszélhetünk, ha az MACD emelkedik és újabb és újabb csúcspontjai vannak, miközben az árfolyam nem állít fel újabb csúcsokat.

 

MACD indikátor alkalmazása során két tényezőt kell együttesen vizsgálni.

Az egyik szempont, hogy az indikátor a nulla vonalához képest hol helyezkedik el. Amennyiben az indikátor vonala a nulla vonal fölött található, akkor emelkedő trend alakul ki. Ilyenkor elsősorban long pozíciókban kell gondolkodni. Ha az indikátor vonala a nulla vonal alatt található, akkor csökkenő trend veszi kezdetét, és ebben az esetben pedig short pozíció nyitása a célszerű. Minél távolabb van az indikátor a nulla vonaltól, annál erősebb a jelzés.

A másik szempont, amit figyelni kell, hogy az indikátor milyen módon halad át a signal vonalon. Ha az indikátor alulról halad át a Signal vonalon, akkor emelkedésre, vagy az emelkedés folytatására lehet számítani. Amennyiben az MACD vonala felülről metszi a Signal vonalat, akkor korrekció, árfolyamesés várható.

 

 

Asztali nézet