Fx gyűjtések
KEZDŐLAP > INDIKÁTOROK > ATR
Average True Range
Az árfolyam, instrumentum volatilitását (változékonyságát) méri - jelzést nem ad, csak mér.
Hasonlóan sok más indikátorhoz, mint az RSI vagy a Parabolic SAR, az ATR kifejlesztése is az "indikátor gyáros" Welles Wilder nevéhez fűződik. Lévén az ATR a volatilitást méri, jelzései az árfolyam mozgásának irányára vonatkozóan korlátozottan használhatóak.
Stopszint távolságának meghatározására (ATR érték x-szerese). Robotoknál a legkézenfekvőbb stoptávolság meghatározás.
Kereskedés mértékét mutatja. Számos olyan piaci szituáció van, amikor az árfolyam egy viszonylag szűk sávban mozog, esetleg a trend közben konszolidál. Jó lenne tudni számíthatunk-e kitörésre, és ha igen, mikor. Ilyenkor tehet jó szolgálatot az ATR indikátor. Volatilitást mutató indikátor csoportjába tartozik, azaz az árfolyam változékonyságának mértékét mutatja.
Az ATR önmagában semmilyen jelzést nem ad, csupán a voltilitást méri, jelzései az árfolyam mozgásának irányára vonatkozóan korlátozottan használhatóak.
Bizonyos indikátorokkal, méginkább formációkkal együtt értelmezve már értékes információkkal szolgálhat: az alacsony ATR szint értelemszerűen kis sávon belüli nyugodtabb kereskedést jelez, míg a magas ATR értékek vad, hektikus kereskedésre utalnak. Amennyiben ezek egészen kiugró értékek, sokszor fordulatot jelez előre, vagy egy trend kezdetére utalnak.
Hosszabb távon az alacsony ATR konszolidációt jelez, amelyből hamarosan vagy a trend folytatódása, vagy a fordulat következik. Minél régebb óta alacsony az indikátor értéke, annál valószínűbb a kitörés.
Támasz áttörés, kitörés megerősítése. Az ATR kiválóan használható kitörések megerősítésére is. Támaszok ellenállások áttörése esetén gyakorta előfordulnak fals kitörések, amelyek az óvatlan kereskedőket rossz irányú pozíciók felvételére ösztönzik. Volatilis, nagyobb ATR értékkel rendelkező instrumentumok esetében természetesen a fals kitörések valószínűsége is nő. Több befektető a fals kitörések kiszűrésére használja az ATR-t, oly módon, hogy fölfelé történő kitörés esetén az ATR értékével növelik a meghatározó szintet, és csak akkor vesznek fel pozíciót, ha az adott instrumentum e fölött zárt.
Árfolyammozgások intenzitása. Összességében az ATR a változékonyságot mutatja, azaz magas ATR értékeknél nagy árfolyam mozgásokra számíthatunk, alacsony ATR értéknél pedig visszafogott, kis mozgásra. Meghatározható egy ATR szint, ami alatt nem kereskedünk, vagy legalábbis figyelembe vesszük, hogy csak kis mozgásokra számíthatunk (ATR indikátor sávban egy vízszintes vonal).